top of page
İ. Hakkı Bursevi'nin "Şerh-i Pendname" isimli eseri... Sahife 8.

Na-Ehil Hikmet Ehli'ne Cevap

 

BAKAR MISINIZ HAKİKATE:
ASLA ÇARPITILAMAYACAK OLAN!
 
Naehil Hikmet Ehlinin çarpıttığı Hakikâtlerin Düzeltilmesi:
 

Geçtiğimiz bayramda ortaya çıkan ve hızla camia içerisinde yaymaya uğraştıkları, bir bayram sohbeti var malumunuz. Sonrasında bir HİKMET EHLİ ZAT’ın kelâmı olarak kağıda da dökülen konuşmada malum şahıs (!)*

 

--- ‘’Bu yolda, bu hizmetlerde, mutlaka soya sopa bakılmaz. Nuh Aleyhisselâmın oğlu, tufandan önce, (Biz dağa çıkar, kurtuluruz) dedi. Sonunda boğuldu. Bu, Peygamber oğludur. Dolayısıyla babam, dedem şuydu, bunların hiç önemi yok. Neye iman ettiğimize, kimle beraber olduğumuza bakarlar. Dolayısıyla babam, dedem şuydu, bunların hiç önemi yok.’’ 

 

Şeklinde cümleler sarfederek, ilimden yoksun bu NAEHİL HİKMET ZAT ve etrafındaki taife cehaletlerini bakın nasıl ortaya koydu:

 

--- NUH aleyhisselamın OĞLU (!) OLDUĞU (AHMED CEVDET PAŞA'NIN YAZDIĞI "KISAS-I ENBIYA"DA) BEYAN EDİLEN "YAM" BABASININ (!) DAVETİNİ REDDEREK GEMİYE BİNMEDİ VE SU DALGALARI YAM'I ALIP GÖTÜRDÜ. DİĞER MAHDUMLAR, HAM, SAM VE YAFES GEMİYE BİNEREK KURTULDULAR (REFERANS.: KISAS-I ENBIYA...).

 

--- YAM (KEN'AN) NUH aleyhisselamın OĞLU YANİ PEYGAMBER ÇOCUĞU DEĞİLDİR; MERHUM MUHTEREM İSMAİL HAKKI BURSEVİ (Hz)'NİN "ŞERH-İ PENDNÂME İSİMLİ ESERİNDE (SYF.8) YAM'IN (YANİ KEN'AN'IN) NUH A.S.'IN (ÖZ) OĞLU OLMADIĞI KAYD EDİLMEKTEDİR, MERHUM MÜELLİF, YAM ismi yerine KEN'AN ismi KULLANMAKTADIR. KEN'AN CAM FANUSUN İÇİNE GİRİP KENDİNİ KURTARACAĞINI SÖYLEDİĞİ, FİLVAKİ CAM FANUS İÇİNDE KENDİ BEVLİ İLE BOĞULDUĞU BİLDİRİLMEKTEDİR (REF.: İHB. ŞERH-I PENDNAME S.8). MÜKTESABATI OLANLAR BİLİRLER.(EK'DE ilgili sahife takdim edilmiştir.).

 

--- BU NAHİKMET EHLİ ZATIN BİRAZ İLMİ VAR İSE BURSEVİ Hz'NİN İZAHATINI DAHA ÖNCE BİLMESE DAHİ (Kİ O DA ULEMADAN [!] OLAN BİR KİŞİ İÇİN NAKISADIR) GÖRECEKTİR Kİ NİÇİN YAM (KEN'AN) NUH A.S. SULBUNDEN DEĞİLDİR. BU ZAT BURSEVİ HZ.'Nİ DE AYNI POTAYA KOYUP KÜFRÜNE FETVA VERİR Mİ ? ÇÜNKÜ KENDİSİNE MUHALİF !..

 

*

 

MEVZUMUZ AHMED CEVDET PAŞA VE İSMAİL HAKKI BURSEVİ Hz'nin FARKLI İFADELERİ DEĞİLDİR. ANCAK İSMAİL HAKKI BURSEVİ Hz'NİN İZAHININ VE MESNEDİNİN DE DİKKATE ŞAYAN OLDUĞUNU İFADE ETMELİYİM. BUNU DA İSTİDLAL EDEBİLMEK İÇİN SARF-NAHIV-MANTIK-MANÂ ve İSTİDLÂL'DEN HABERDAR OLMAK, YANİ AZ DA OLSA İLİM SAHİBİ OLMAK İCAB EDER.

 

*

 

--- İSTEYEN İSTEDİĞİNİ YAZARKEN KENDİSİ GİBİ DÜŞÜNMEYENİ, BABASI VE DEDESİ (O BABA'NIN ve O DEDE'NIN İSİMLERİNİ DAİMA BİR ÇOK YERDE İZİNSİZ KULLANAN ve hatta istismar eden NAEHLİ HİKMET ZAT VE AVANESİNE, GÖRE), ŞAYAN-I HÜRMET DAHİ OLSA YAM'A BENZETMEK ÇOK İLERİ (hakaret ve aşağılama ihtiva eden) BİR TEŞBİH, AĞIR BİR İSNADTIR. BİR KİŞİYİ "YAM"A BENZETMEK İMANSIZLIK İLE TAVSİF ETMEKTİR.

 

*

 

--- YAM (KEN'AN) NUH A.S.'I DİNLEMEMİŞTİR., BURADA İSE KİMLİĞİNİ AÇIKLAMADIĞI, KENDİSİNE MUHALİF KİŞİ(LER) NAEHİL HİKMETİN OĞLU VEYA TORUNU DEĞİL... ACABA BU NAEHİL HİKMET ZAT KENDİSİNİ TEKFİR ETTİĞİ KİŞİ(LER)'NİN ŞAYAN-I HÜRMET AİLE BÜYÜKLERİ YERİNDE Mİ GÖRÜYOR ? ÖYLE İSE BU DURUM DA BAŞKA BİR HADDİNİ BİLMEZLİK DEĞİL Mİ ? MUHAKEMESİZ OLARAK BU TÜR ULEMÂ (!)'YA TABİ İNSANLAR BU SURETLE İĞFAL OLMUYORLAR MI ?

 

*

 

‘’EDEB HADDİNİ BİLMEKTİR" DERLER.

 

--- MERAK EDİYORUM, NAEHİL HİKMET ZAT, KİMİ VE HANGİ ESBAB-I MUCİBE İLE YAM'A BENZETİYOR. CESARET İLE, TEKFİR ETTİĞİ KİŞİ(LER)İN İSİM(LER)İNİ DE YAZSA İDİ O ZAMAN SADECE MUHATABA CEVAB DÜŞER İDİ. LÂKİN VERİLECEK CEVAB BU NAEHİL HİKMET ZATA DEĞİL İĞFAL EDİLEN EŞHASI TENVİR ETMEK İÇİN OLMALI...ULEMA OLARAK SUNULAN BU NAEHİL HİKMET ZAT, İSMAİL HAKKI BURSEVİ Hz'NİN PENDNAME ŞERHİNDEN DE BİHABER ! (ÖYLE Mİ? EN AZINDAN ÖYLE KABUL EDİYORUZ)

 

*

 

--- OLA Kİ, NAEHİL HİKMET ZAT , "HİCRET GÜLLERİ" ADLI YALAN DEPOSU'NA KARŞI GELDİĞİM İÇİN (VE/VEYA BENİM GİBİ KARŞI GELENLER İÇİN) ŞAHSIMI VE EDEB DIŞI KİTABA MUHALİF OLANLARI YAM'A MÜŞABİH GÖRÜYORSA, BİR MÜSLÜMAN'A KÜFÜR İSNADININ DİNÎ VE KANUNÎ KARŞILIĞI OLDUĞUNU BİLİYOR MU ? (Bilmesi gerekir!)

 

*

 

"HİCRET GÜLLERİ" YALAN DEPOSUNA KARŞI GELENLERİ TEBRİK EDERİM, EMR-I MARUF YAPIP YAZI VE SÖZLE KARŞI GELENLER VAZİFESİNİ YAPAN KİŞİLERDİR. BİLDİĞİ HALDE SAKLANAN, KUVVETİ OLDUĞU HALDE SESİNİ ÇIKMAYANLARIN MAZERETİ NEDİR ? BİRAZ İLMİ OLAN MERHUM ABDÜLHAKİM ARVASİ kuddise sirruh HAKKINDA BİLGİSİ OLAN HİÇ BİR KİŞİ BU KİTAP HAKKINDA REFERANS VERMEZ, VEREMEZ.

 

*

 

MERHUMU ÇİRKİN VE YALAN SAHNELER İÇERİSİNE SOKANLARI ALLAH'A HAVALE EDERİM!!!

 

*

 

--- KENDİSİ İLE BERABER DEĞİLİM ÇOK ŞÜKÜR... KİMİN NEYE İMAN ETTİĞİNİ TARTMAYA KALKMAK DA HADDİNİ BİLMEZLİKTİR. ACABA KANTARIN ESAS SAHİBİ, MÜLKÜN HAKİKİ MÂLİKİ TARTTIĞI ZAMAN HÂLİ NE OLUR ? İMAN'IN NE OLDUĞUNU ÖĞRENDİĞİM ZAMAN MEYDANI ŞİMDİ BOŞ BULAN BU ZATIN (ulemadan [!] olarak lanse edilen) NEREDE OLDUĞUNU DA MERAK ETMİYORUM. 

 

*

 

AYNI NAEHİL HİKMET ZAT 'I, KENDİSİNE GÖRE ÖNEMİ OLMAYAN DEDEM VE BÜYÜKDEDEMİN İSMİNİ KULLANMAKTAN MEN EDERİM. 

 

*

 

MÜNAKAŞALARIN ÇOK, PEK ÇOK AŞAĞI SEVİYELERE İNMESİ, GAYR-I MEDENÎ, GAYR-I AHLAKÎ VE GAYRÎ HUKUKÎDİR. MEDENÎ OLMAK, HAKİKİ İSLAM TERBİYESİNE SAHİB OLMAK, MEMLEKETİMİZDE ÇOK AZ KİŞİYE NASİB OLUYOR ARTIK, ve maalesef bu nasib dindar görünenlerin ekserisinde de yok... YAZIK ! PEK ÇOK YAZIK ! SITKIM SIYRILMIŞTIR. İLİM DE YOK, İRFAN DA YOK... HADDİNİ BİLMEK DE ENDER-İ NADİRATTAN OLDU...

 

*

 

--- BU ZAT'I EVVELİYETLE CENAB-I HAKK'A HAVALE EDİYORUM. CENAB-I HAK İHMÂL ETMEZ, İMHÂL EDER.

-ÇOK MEMLEKET GÖRDÜM, RENK RENK İNSAN TANIDIM, BİZDEKİ KADAR SEVİYESİZ, MÜNAKAŞAYI ÇAMURLAŞTIRAN, GÖRGÜSÜZ DAVRANIŞI BAŞKA NEREDE GÖREBİLECEĞİMİZİ BİLMİYORUM. ÜSTELİK, DİN-İMAN- EHL-i SÜNNET İSMİNİ KULLANARAK... 

 

*

 

MAMAAFİH O YALAN DOLU KİTABI TAVSİYE EDEN ZİHNİYETİN KENDİSİ GİBİ OLMAYANI YAM'A BENZETMESİ NOKTA-İ NAZARININ ESERİDİR.

 

--- HİCRET GÜLLERİ ADLI YALAN DEPOSU'na muttali olduktan sonra YAPTIĞIM TETKİKLER FEVKALÂDE ÜZÜZÜCÜ MALUMAT ELDE ETMEMİ SAĞLAMIŞTIR. ESEFLE KARŞILANACAK DURUMLARI MÜŞAHEDE ETTİM. BAZI GRUPLARIN İÇİNDE DİNİMİZ "dinimizislam" WEB SAHIFESI DAHIL VB'NIN HALİNİ, DAVRANISINI EHL- SUNNET AKIDESI ILE BAGDASTIRMAK MÜMKÜN DEĞİLDİR. 

 

*

 

TAHRİFAT HADDİNİ AŞMA DERECESİNDEDİR. HİÇ KİMSEYİ KENDİSİNE VEKİL-HALEF TAYİN ETMEMİŞ BÜYÜKDEDEMİN, ABDÜLHAKİM ARVASİ'NİN KABRİ DAHİ TASALLUT ALTINDADIR. MERHUM DEDEM VE BÜYÜKDEDEMİN İSMİ-YAZILARI HEM DE TAHRİFLİ OLARAK KULLANILMAKTADIR. BUNA MEDENÎ VE KANUNÎ YOLLARDAN SET ÇEKME TEŞEBBÜSÜ HEM HAKKIM HEM DE VAZİFEMDİR. BU SEBEPLER İLE TEKFİR EDİLİYORSAM, O ZEVATI - O MÜESSESEYİ veya müesseseleri EVVELÂ ALLAH'A HAVALE EDERİM, SONRA DA KANUNÎ YOLLARDAN ELDEN GELENİ (tehditleri kaale almadan) YAPARIM. DAVA KONUSU OLAN HUSUSLARA DERİNLEMESİNE GİRMEYECEĞİM. ANCAK DİNÎ OLDUĞUNU İFADE EDEN BİR MÜESSESENİN VEKÂLET VERDİĞİ KİŞİNİN TUTUMUNUN TEHDİT UNSURU TAŞIMASINA DA ALDIRMIYORUM. HAK, ADALET TECELLİ EDECEKTİR ELBETTE...

 

*

 

MANZARA VAHİMDİR. 

 

DİKKATLE MÜTÂLAA EDECEĞİNİZ ÜMİDİNİ TAŞIMAK İSTERİM. 

HİDAYET TEMENNİSİ İLE...

bottom of page